Kristal-İş Sendikası Kurumsal İnternet Sitesi, Hoşgeldiniz|Pazar, Aralık 8, 2019
Buradasınız Home » Çalışma Hayatı » Mefar İlaç Sanayi İşçilerinin Haklı Mücadelesini Destekliyoruz
  • Bizi Sosyal Medyada İzleyin veya Yazın

Mefar İlaç Sanayi İşçilerinin Haklı Mücadelesini Destekliyoruz 

Kristal-İş Yeni Amblem
FacebookEmailPrintShare

ŞİMDİ BİRLİK OLMA VE ORTAK MÜCADELE ZAMANI

Grev yasaklarına karşı ortak mücadele zeminine olan ihtiyaç bir kez daha kendini hissettirmiştir.

Petrol-İş Sendikasının örgütlü olduğu Mefar İlaç Sanayi A.Ş.’de 18.05.2017 tarihinde ilan edilen ve TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamadığı takdirde 20.06.2017 tarihinde başlayacak olan grev uygulaması, hükumet tarafından 05.06.2017 tarih ve 2017/10430 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla, genel sağlığı bozucu niteliğinde olduğu gerekçesiyle 60 gün süreyle ertelenmiş fiili olarak yasaklanmıştır.

Petrol-İş Sendikası’ nın 294 üyesinin bulunduğu Mefar İlaç’ da, 31.05.2017 tarihinde grev oylaması yapılmış, oylamada 367 çalışan greve “evet” diyerek mücadele kararlılığını ortaya koymuştur. Ancak hükumet sıradan hale getirdiği grev yasağı uygulamasını grev tarihine iki hafta kala bir kez daha sahneye sürmüştür. Çalışanların anayasal hakkı olmasına rağmen ve uluslararası sözleşmelerle de bağıtlanan grev hakkı yine gerçeğe dayanmayan gerekçelerle yasaklanmıştır. Mevzuatta grev ertelemesi olarak lanse edilen ancak uygulamada grev hakkını yasaklayan bu kararın hemen her işkolunda işçilerin grev hakkını elinden almaya ve toplu iş sözleşmesi görüşmelerini sekteye uğratmaya yönelik olduğu aşikârdır. Cumhurbaşkanının MÜSİAD 24. Olağan Genel Kurulunda, işçilerin grev ve toplu sözleşme haklarına yönelik sarf ettiği sözlerde bunun açık itirafıdır.

Sendikal örgütlenme ve toplu iş sözleşmesi süreçlerinin en önemli aracı olan grev hakkının siyasal iktidarlar tarafından yasaklanmasına hiçbir işçi, hiçbir emek örgütü seyirci kalmamalı ve kalmayacaktır. İnsanların haklarını yasaklarla engellemeye çalışmak daha büyük tepkiler doğuracak, çalışma ve iş barışını tehlikeye düşürecektir.

Hükumetin almış olduğu grev yasağı kararlarını bir kez daha protesto ediyor çalışanların haklarını kısıtlayıcı kararlar almaktan bir an önce vazgeçilmesini talep ediyoruz. İnanıyoruz ki Mefar işçileri de sendikal izlenimlerinden edindikleri deneyimleri, hak arama mücadelelerinde kullanacak ve başarılı olacaklardır.

Kristal-İş Sendikası olarak, anayasal bir hak olan toplu sözleşme ve grev hakkının korunması için birlik ve beraberlik içinde mücadele edeceğimizi ve grevleri yasaklanan Mefar işçilerinin haklı mücadelesini desteklediğimizi belirtiyoruz.

 KRİSTAL-İŞ SENDİKASI GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

İlgili Yazı ve Haberler:

FacebookEmailPrintShare
About the author: kristal

Kristal-İş Sendikası