Kristal-İş Sendikası Kurumsal İnternet Sitesi, Hoşgeldiniz|Cuma, Kasım 16, 2018
Buradasınız Home » Çalışma Hayatı » Avrupalı İşçi Sendikaları İstanbul’da Yapılacak 10′uncu Avrupa Bölge Toplantısı’nı Boykot Etme Kararı Aldı
  • Bizi Sosyal Medyada İzleyin veya Yazın

Avrupalı İşçi Sendikaları İstanbul’da Yapılacak 10′uncu Avrupa Bölge Toplantısı’nı Boykot Etme Kararı Aldı 

ILO LOGO
FacebookEmailPrintShare

Avrupalı işçi sendikaları, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) Ekim ayında İstanbul’da yapmayı planladığı toplantıyı boykot etme kararı aldı.

Alman Sendikalar Konfederasyonu (DGB) Başkanı Reiner Hoffmann’ın boykot kararlarına yönelik olarak DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada, Türkiye’de son dönemde demokrasi, işçi hakları, örgütlenme özgürlüğü gibi konularda yaşanan gelişmelerden rahatsız olduklarını ayrıca Türkiye’de son aylarda sendika üyesi on binlerce çalışanın, Kanun Hükmünde Kararnameler dayanak gösterilerek, gerekçe sunulmaksızın ve hukuki itiraz hakkı tanınmaksızın işten çıkartıldığını, sosyal güvenlik sisteminin dışına itildiğini, boykot kararının da bu yaşananlara tepkilerini göstermek amaçlı olduğunu belirtmiştir.

Reiner Hoffmann ifadelerinin devamında basın ve basın özgürlüğüne yönelik olarak da şu ifadeleri kullanmıştır. “ILO bölgesel toplantısının Türk siyasi liderliği tarafından basında kötüye kullanılması, istismar edilmesi tehlikesi bulunmaktadır. Türkiye’deki baskıcı iç politika ve sınırlandırılmış basın özgürlüğün nedeniyle, bu etkinlik yaşanan mevcut gelişmelerle dürüst bir şekilde yüzleşmeye de katkı sağlamayacaktır. Bu nedenlerden ötürü DGB, İstanbul’daki bölgesel konferansa katılamaz, katılmak da istemez.”

Kaynak:www.dw.com.tr

Haberin devamı için tıklayınız

İlgili Yazı ve Haberler:

FacebookEmailPrintShare
About the author: kristal

Kristal-İş Sendikası