Kristal-İş Sendikası Kurumsal İnternet Sitesi, Hoşgeldiniz|Cuma, Kasım 16, 2018
Buradasınız Home » Çalışma Hayatı » Üyelerimizle birlikte mücadelemizi sürdüreceğiz
  • Bizi Sosyal Medyada İzleyin veya Yazın

Üyelerimizle birlikte mücadelemizi sürdüreceğiz 

Kristal-İş Yeni Amblem
FacebookEmailPrintShare

11.10.2017

BASINA VE KAMUOYUNA

Kamuoyunun bildiği üzere, Şişecam’a bağlı Paşabahçe Cam Sanayi A.Ş. Kırklareli Fabrikası’nda, “cam ev eşyası sektöründe son yıllarda gerçekleşen yıllık ortalama %5 daralma ve işçilik de dahil olmak üzere girdi maliyetlerindeki artış” gerekçe gösterilerek D fırının kapatılacağı ve bu nedenle 289 kadrolu çalışanın iş sözleşmelerinin 10.09.2017 tarihinde son bulacağı ilan edilmiştir. Sendikamıza bu bildirim 10.08.2017 tarihinde yapılmış ve işyerinde de 09.08.2017 tarihinde ilan edilmiştir.

Bu tarihten itibaren Şişecam işvereni ile sendikamız görüşmeler yapmış, işyerinde gönüllü çıkışlar için kıdem ve ihbar tazminatlarının %26’ya kadar teşvikli ödenmesi sağlanmıştır. Sendikamız gönüllü çıkışlar dışında hiçbir çıkışı onaylamamış olup, üyelerinin menfaatleri doğrultusunda görüşmelerini sürdürmüştür. Daha önceden ilan edilen 10.09.2017 tarihi itibariyle çıkışların yapılması engellenmiş ve görüşmeler devam etmiştir. Ancak işveren 03.10.2017 günü 90 üyemize 20.10.2017 günü işten çıkartılacağını ve o tarihe kadar da ücretsiz izinli sayılacağını bildirmiştir. Bunun üzerine 3 Ekim itibariyle görüşmeler askıya alınmış ve Trakya Şubemiz ile işten çıkartılan üyelerimizin ortak kararlarının beklenmesi yönünde görüş birliğine varılmıştır.

Herkesin malumu olduğu üzere fabrikaları açmak ve kapatmak, daralmaya gitmek veya yeni yatırımlar yapmak sendikaların değil, işverenlerin tek elinde olan durumlardır. Bizlerin görevi bu daralmalara ya da kapanmalara karar vermek değil, üyelerimizin menfaatlerini olabildiğince korumaktır. Sendikamız tarihi boyunca pek çok örgütlü olduğu işyerinde kapanmalar ve daralmalar yaşanmış, sendikamız da bu durumlar karşısında üyelerinin en az kayıpla işlerinin devamını sağlamak için mücadele etmiştir. Bunun en yakın örnekleri yine yönetimimiz döneminde Topkapı ve Mersin Paşabahçe Fabrikaları’nda yaşanmış, buralardaki üyelerimizin tamamına yakını Şişecam’a ait Türkiye genelindeki diğer fabrikalarda istihdam edilmeye başlanmıştır. Kapanmalarda yapılan direnişler ve mücadelelerin yegane amacı budur. Kristal-İş Sendikası’nın tarihi bunlara benzer pek çok örneklerle doludur. Bugün içinde bulunduğumuz durumda da sendikamızın farklı bir düşüncesi yoktur.

Tüm bunlar ortadayken, işten çıkartıldığı için canı yanan üyelerimizin bir kısmının, Lüleburgaz ilçesinde kendi siyasi partilerinde seçim kaybeden kişilerin ve sendikamızla aynı iş kolunda kurulu bulunan başka sendikaların yönetimlerini elinde bulunduran siyasi partilerin yanlış ve süreci çıkmaza sokacak şekildeki yönlendirmelerine kapıldığını üzülerek görmekteyiz. Üyelerimizle gerçekleştirmeyi planladığımız toplantının da bu yanlış ve yanlı yönlendirmeler sonucu gerçekleştirilemediğinin bilinmesini isteriz.

Üyelerimizin ve ailelerinin acılarını anlıyor ve yürekten paylaşıyoruz ancak acılarının, birilerinin bireysel ve siyasi çıkarları için kullanılmasına asla müsaade etmeyeceğiz.. Kristal-İş Sendikası olarak dün olduğu gibi bugün de üyelerimizin menfaatleri ve işlerine tekrar dönmeleri için mücadele edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

KRİSTAL-İŞ SENDİKASI YÖNETİM KURULU

İlgili Yazı ve Haberler:

FacebookEmailPrintShare
About the author: kristal

Kristal-İş Sendikası