Kristal-İş Sendikası Kurumsal İnternet Sitesi, Hoşgeldiniz|Cumartesi, Ocak 19, 2019
Buradasınız Home » Haberler » Yeni Yılınız Kutlu Olsun
  • Bizi Sosyal Medyada İzleyin veya Yazın

Yeni Yılınız Kutlu Olsun 

kristalis yeniamblem
FacebookEmailPrintShare

Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada mücadelelerle dolu bir yıl geride bırakılıyor. İspanya’da başta olmak üzere Avrupa’nın tüm limanlarında çalışan işçiler hakları için iş bıraktı. Yunanistan’da binlerce kamu ve özel sektör çalışanı ile öğrenciler, bir günlük grev kapsamında hükümetin “kemer sıkma” önlemlerini protesto etti. Fransa’daki sendikalar, Cumhurbaşkanı Macron’un, Meclisi baypas ederek kararname ile çıkarmaya hazırlandığı iş yasası reformuna karşı, yaklaşık 60 bin kişinin katıldığı 200 dolayında eylem ve yürüyüş düzenlendi. İspanya’nın doğusundaki Katalonya özerk yönetiminde genel greve gidildi. İtalya’da hava yolu çalışanları greve çıktı ve daha birçok ülkede işçi eylemleri ön plandaydı.

Ülkemizde de eylem ve grevlerin genel olarak artış gösterdiği bir yıl oldu. Metal işçileri, saya işçileri, cam işçileri, maden işçileri, taşıma işçileri ve daha birçok farklı iş kolunda eylemler ve grevler düzenlendi. Grevlerle birlikte de grev yasakları tekrardan uygulamaya konuldu. Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi Asil Çelik işçileri ve EMİS üyesi işyerlerinde çalışan işçilerin grevi, Banksis üyesi Akbank işçilerinin grevi, Petrol-İş Sendikası üyesi Mefar İlaç Sanayi işçilerinin grevi, Sendikamıza üye Şişecam işçilerinin grevi Bakanlar Kurulu kararıyla yasaklanan grevler arasında yer aldı.

Hem cam işçilerinin hem de metal işçilerinin grev hakkı ve yasaklarına karşı yürüttükleri mücadeleler de 2017 yılına damga vuran eylemler arasında tarihte yer edecektir şüphesiz. Grev ve eylemlerle birlikte Cumhurbaşkanı’nın tarafsızlığını yitirerek işçilerin aleyhinde sarf ettiği cümleler de unutulmayacaktır. Sendika yöneticilerine ve işçilere karşı kolluk kuvvetleri tarafından uygulanan aşırı güç kullanımı, gözaltılar ve işçilerin aleyhinde çıkarılan yasalar da geride bıraktığımız 2017 yılının unutulmayacak olay ve uygulamaları arasında yerini alacaktır. Tüm bu yaşananlarla birlikte işsizliğin ve dışa bağımlılığın arttığı, yüksek enflasyon karşısında alım gücünün zayıfladığı bir dönem olarak geride kalıyor.

Kısacası OHAL gölgesinde geçirdiğimiz 2017 yılı, hem bizler için hem de işçi sınıfının tamamı için zor ve 2 bine yakın kardeşimizin iş cinayetlerinde yaşamını kaybettiği acı dolu bir yıl oldu. Yeni yılın, iş cinayetlerinin olmadığı, işçilerin haklarının gasp edilmediği, örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırıldığı, işçi sınıfının refaha ulaştığı bir yıl olması en büyük arzumuzdur.

Bu düşüncelerle tüm üyelerimizin ve işçi sınıfının yeni yılınızı kutluyoruz.

 

KRİSTAL-İŞ SENDİKASI GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

İlgili Yazı ve Haberler:

FacebookEmailPrintShare
About the author: kristal

Kristal-İş Sendikası