Kristal-İş Sendikası Kurumsal İnternet Sitesi, Hoşgeldiniz|Çarşamba, Şubat 20, 2019
Buradasınız Home » Çalışma Hayatı » Grev Yasakları Hükümsüzdür
  • Bizi Sosyal Medyada İzleyin veya Yazın

Grev Yasakları Hükümsüzdür 

kristalis yeniamblem
FacebookEmailPrintShare

Grev Yasakları Hükümsüzdür! Metal İşçilerinin Yanındayız.

Türk Metal Sendikası, Birleşik Metal İşçileri Sendikası ve Çelik-İş Sendikası’nda örgütlü bulunan metal işçilerinin grevi yine gerçek dışı bir sebeple 60 gün süresince ertelendi. Hukuka aykırılığı Anayasa Mahkemesince karara bağlanmış olmasına ve Uluslararası Çalışma Örgütü sözleşmelerine de aykırılık teşkil etmesine rağmen Bakanlar Kurulu Kararı ile milli güvenliğe tehdit oluşturduğu gerekçesiyle fiili olarak yasaklandı.

Olağan üstü hal koşulları da bahane edilerek bir lütuf gibi işverenlere sunulan grev ertelemelerinin gerçekte özgür toplu pazarlık sürecini sabote etmeye yönelik olduğu tartışmasız bir gerçektir. İşçilerin sendikal özgürlüklerinin ve toplu iş sözleşmesi sürecinin tamamlayıcısı ve ayrılmaz bir parçası olan grev hakkının farklı gerekçelerle baskı altına alınması ve yasaklanması ülkemizdeki siyasal iktidarın işçi hak ve hürriyetine, işçinin alın terine verdiği değeri açıkça göstermektedir. Bu antidemokratik uygulamanın işçi sınıfının hiçbir sorununa çözüm getirmediğini aksine süreci daha da çıkmaza sürüklediğini yakın zamanda yaşadığımız toplu iş sözleşmesi sürecinde dile getirdik. Getirmeye de devam edeceğiz.

Ancak geçmiş dönemlerde metal iş kolunda örneklerini gözlemlediğimiz ve geride bıraktığımız toplu iş sözleşmesi sürecinde de cam işçisiyle birlikte birebir yaşayarak sonucunu değiştirdiğimiz grev yasağı mücadelemizin, metal işçilerince bir kez daha değerlendirileceğini ve bu yasağın da kaderinin amaçlanandan farklı olacağına inanıyoruz.  

Metal işçilerinin mücadelesine olan inancımızla Bakanlar Kurulu’nun aldığı grev ertelemesi kararını protesto ediyor, tüm sendikaların ve emek platformlarının bu karara en etkili şekilde tepki göstereceğine yürekten inanıyoruz.

Kristal-İş Sendikası olarak alın terinin hakkını arayan metal işçilerinin ve sendikalarının yanında olacağımızı ve mücadelelerinde sonuna kadar destek vereceğimizi belirtiriz.

KRİSTAL-İŞ SENDİKASI GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

İlgili Yazı ve Haberler:

FacebookEmailPrintShare
About the author: kristal

Kristal-İş Sendikası