Kristal-İş Sendikası Kurumsal İnternet Sitesi, Hoşgeldiniz|Çarşamba, Aralık 19, 2018
Buradasınız Home » Çalışma Hayatı » Sendikayı ve sendikalı işçiyi düşman görerek yol katedemezsiniz!
  • Bizi Sosyal Medyada İzleyin veya Yazın

Sendikayı ve sendikalı işçiyi düşman görerek yol katedemezsiniz! 

kristalis yeniamblem
FacebookEmailPrintShare

Sendikayı ve sendikalı işçiyi düşman görerek yol katedemezsiniz!  

 Coca Cola, Doğadan, Samsung, Shell gibi dünya çapındaki markaların proje-lerine hizmet veren MAPP Merchandising Group Şirketi’nde çalışan 38 işçi, Tez-Koop-İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesiyle işten atıldı.

 Asgari ücretin açlık ve yoksulluk sınırının altında olduğu ülkemiz şartlarında sendikalaşma hakkını kullanarak, insan onuruna yakışan çalışma koşulları ve daha yaşanabilir bir ücret seviyesine erişebilmek için sendikaya üye oldular. Gerek OHAL bahane edilerek gerekse de kötü ekonomik şartlar bahane edilerek bin bir türlü baskı ve tehditle karşılaşan işçiler bu haklarından vazgeçmediklerinde işlerinden çıkarılıyor. Halbuki bu haklar hem anayasamızda hem de yasalarımızda güvence altına alınmıştır.

 İşverenin takındığı bu hukuksuz tavır karşısında siyasilerin de tavrı farklı olmuyor. Hukuka aykırı bir şekilde gerçekleşen bu uygulamalara siyasiler de yaptıkları açıklamalarla açıkça destek veriyor. Bu destekle birlikte sendikaya ve sendikalı işçilere yönelik uygulanan baskı ve düşmanlık daha da artıyor.

 Biliyoruz ki; işten çıkarmaların temel gerekçesi işçilerin sendikalaşarak örgütlü olmaları ve özgür toplu sözleşme hakkından yararlanarak Toplu İş Sözleşmesi haklarını kullanmak istemeleridir. Ancak Kristal-İş Sendikası olarak bizlerin de birçok fabrika ve işyerinde karşı karşıya olduğumuz bu sorunlarının çözümünün, işçileri işlerinden çıkartmak olmadığını çok iyi biliyoruz.

 OHAL döneminden istifade ederek işçi ve sendika düşmanlığı yaratmak işçilerin en demokratik haklarını suistimal etmekte ve engellemektedir. Ayrıca suç teşkil etmektedir.

 Kristal-İş Sendikası olarak bu hukuksuzluklardan bir an önce vazgeçilerek işçilerin sendika hakkına saygı duyulması gerektiğini belirtiyoruz. Gerek Tez-Koop-İş Sendikası üyesi işçilerin gerekse de tüm işçi sınıfının hak arama mücadelelerinde yanlarında olacağımızı ve haklı mücadelelerini destekleyeceğimizi belirtiyoruz.

 KRİSTAL-İŞ SENDİKASI GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

İlgili Yazı ve Haberler:

FacebookEmailPrintShare
About the author: kristal

Kristal-İş Sendikası