Kristal-İş Sendikası Kurumsal İnternet Sitesi, Hoşgeldiniz|Cuma, Mayıs 24, 2019
Buradasınız Home » Haberler » Kristal-İş Sendikası’nda 53 Yıl ve Daha Fazlası
  • Bizi Sosyal Medyada İzleyin veya Yazın

Kristal-İş Sendikası’nda 53 Yıl ve Daha Fazlası 

53 Yıldan daha fazlası
FacebookEmailPrintShare

Kristal-İş Sendikası’nda 53 yıl ve daha fazlası

Ülkemizde cam, çimento, toprak ve seramik işçilerinin örgütlü mücadelesinde tartışmasız yeri olan Kristal-İş Sendikamızın 53. Kuruluş yıl dönümünü büyük bir onurla, büyük bir gururla kutluyoruz. Sendikamızın mücadele tarihini kısa bir yazıya sığdıramayız hiç kuşkusuz. Ancak şunun altını çizmek isteriz: Kristal-İş’in 53 yıllık mücadele tarihi, sadece sendikal örgütlenmenin değil, ülkemizin demokratikleşmesi, sınıf dayanışmanın inşası, etnik kökene, cinsiyete, dine ve mezheplere dayalı ayrımcılığın son bulması ve kalıcı bir refahın inşa edilmesi sürecinde de önemli bir yer tutmaktadır.

Kristal-İş Sendikası’nın ilk kuruluşu (Kristal-İş’in birinci dönemi) 1963 yılının Temmuz ayında yeni sendikalar yasasının kabul edilmesinin hemen arkasından gerçekleşti. 1963 yılının Eylül ayında “Seramik Şişe ve Cam Sanayii İşçileri Sendikası” adıyla bir sendika kuruldu.

Paşabahçe ve Çayırıova fabrikalarında örgütlü olan Cam-İş Sendikası, yeni sendikalar yasasının yürürlüğe girmesinin ardından, Aralık 1963 tarihinde bir toplu İş sözleşmesi imzalamıştı. Ancak imzalanan bu toplu iş sözleşmesi işçiler arasında hoşnutsuzluk yarattı. Türk-İş sözleşmeye tepki gösterdi. Bu tepki sektörde örgütlenmekte olan “ikinci sendikanın” güçlenmesine yol açtı.

Daha sonra bu iki sendika Türkiye Cam Sanayi İşçileri Sendikası (Birleşik Cam-İş) çatısı altında birleşti. Ancak bu birleşme istenen sonucu vermedi.  Bunun üzerine 7 Haziran 1965 tarihinde Kristal-İş Sendikası kuruldu.

Kurulduğu günden bu yana nice mücadelelere, grevlere ve eylemlere öncülük eden sendikamızın tarihiyle ve bugüne dek geçen süre zarfında Kristal-İş ailesinde yer alan her bir üyesiyle gurur duyuyoruz.

Kristal-İş Sendikası yürüttüğü her mücadelede, işçilerin haklarının ancak hukukun ve demokrasinin üstünlüğünün sağlandığı, eşitlikçi ve barışın hâkim olduğu adil paylaşım ortamında anlam bulacağına inanmıştır. Bütün mücadelelerinde sendikal haklarla birlikte demokrasi mücadelesini de öne çıkartmıştır.

Bu inanç ve kararlılık ile birlikte sınıf mücadelesi geleneğini kurulduğu günden bugüne dek sürdürmüştür. Ülkemizin içerisinde bulunduğu siyasi ve ekonomik durumlara göre dönem dönem daralmalar yaşanmış olsa da örgütlü gücün egemenliğinden asla şüpheye düşmemiştir. Uygulanan siyasi baskılar, dayatılan hukuki zorluklar ve yıldırma politikalarına rağmen kararlı örgütlenme çalışmalarından vazgeçmemiştir.

Kristal-İş Sendikası ve üyeleri 53 yılı aşkın mücadele birikiminden aldığı güç ve güvenle daha aydınlık, daha özgür, milli gelirin hakça paylaşıldığı, hakkın, hukukun ve adaletin güçlü olduğu bir Türkiye için inanç ve kararlılıkla mücadele etmeye devam edecektir.

Dünden bugüne sürdürülen mücadelelerde emeği geçenlere, varını yoğunu ortaya koyarak aydınlığı kovalayan tüm Kristal-İş ailesi üyelerine teşekkür ediyoruz. Bu uğurda yaşamını kaybeden sınıf kardeşlerimizi de bir kez daha minnetle anıyoruz.

Örgütlü mücadelemizde nice yıllara ulaşmak temennisiyle.

KRİSTAL-İŞ SENDİKASI GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

İlgili Yazı ve Haberler:

FacebookEmailPrintShare
About the author: kristal

Kristal-İş Sendikası