Kristal-İş Sendikası Kurumsal İnternet Sitesi, Hoşgeldiniz|Salı, Kasım 19, 2019
Buradasınız Home » Çalışma Hayatı » Soma’da adalet ve iş yerlerinde sıfır kaza
  • Bizi Sosyal Medyada İzleyin veya Yazın

Soma’da adalet ve iş yerlerinde sıfır kaza 

Kristal-İş
FacebookEmailPrintShare

Manisa’nın Soma İlçesi’nde 13 Mayıs 2014 günü yaşanan korkunç maden kazasında, 301 madencinin hayatını kaybetmesinin üzerinden dört yılı aşkın bir süre geçti.

Soma faciası, Türkiye işçi sınıfının tarihinde yaşanmış olan en büyük iş katliamlarından biri olarak yerini aldı.

Yarın, bu korkunç iş cinayetinin üzerinden aylar geçtikten sonra, açılmış olan davanın karara bağlanması bekleniyor.

Dava yarın sonuçlanacak olsa bile, hukuki süreç büyük bir olasılıkla bitmeyecek. En sonunda, tüm süreç tamamlandığı zaman “adaletli” bir sonuç alınacak olsa bile, geç gelen adalet gerçek anlamda adalet olmayacak.

Üstelik, geçtiğimiz dört yıllık süre içinde ölen işçilerin acılı yakınları üzerine kurulan baskıların arttığını, işverenin hayatını kaybeden işçilerin ailelerine kan parası vererek işin içinden sıyrılmaya çalıştığını hep birlikte gördük.

Bu yetmezmiş gibi, zaman zaman facianın birkaç mühendisin, iş güvenlik uzmanının suçuymuş gibi gösterilmek istendiğine de tanık olduk.

Soma’da yaşanan korkunç iş cinayeti timsah gözyaşları dökerek, yitirdiğimiz işçilerin ardından sadece klişeleşmiş ifadeler kullanarak “ah, vah” ederek geçiştirilemez. Hem facianın sorumlularından hesap sorulmalı hem de sürmekte olan iş cinayetlerini önlemek için gerekli dersler çıkarılmalı, gerekli önlemler alınmalıdır.

Ülkemizde işçilerin iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin koşulların aynen devam ettiği, yeni kazaların ardı ardına yaşandığı, bu kazalarla ilgili yeni yalanların söylendiği ve en sonunda da her şeyin eskisi gibi devam ettiği koşullarda klasik taziye mesajları pek bir anlam ifade etmiyor.

Ne madenlerde ne de herhangi bir başka iş yerinde yaşanan iş kazaları/cinayetleri normal ve olağan bir durum olarak görülemez. Eğer üretimde iş güvenliği ve sağlığını temel alan bir politika uygulanır, bu doğrultuda eğitim dâhil gerekli teknik donanım sağlanır ve uygun kamusal denetim sistemleri kurulursa, bu iş cinayetlerinin yaşanmasının önüne geçilebilir.
İşte bu nedenle, Soma’yı unutmamak ve unutturmamak gerekiyor.

Soma’daki iş cinayetinde hayatını kaybeden işçi kardeşlerimizin yakınlarına ve sevdiklerine bir kez daha başsağlığı diliyoruz.

KRİSTAL-İŞ SENDİKASI GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

İlgili Yazı ve Haberler:

FacebookEmailPrintShare
About the author: kristal

Kristal-İş Sendikası