Kristal-İş Sendikası Kurumsal İnternet Sitesi, Hoşgeldiniz|Cuma, Mart 22, 2019
Buradasınız Home » Haberler » Flormar İşçilerine Yapılan Müdahaleyi Kınıyoruz
  • Bizi Sosyal Medyada İzleyin veya Yazın

Flormar İşçilerine Yapılan Müdahaleyi Kınıyoruz 

Kristal-İş Sendikası
FacebookEmailPrintShare

Flormar İşçilerine Yapılan Müdahaleyi Kınıyoruz

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu bulunan, Fransız kozmetik üreticisi Yves Rocher bünyesinde yer alan ve Türkiye’deki en büyük kozmetik üreticilerinden biri olan Flormar’da işçiler 85 gündür sendika hakkı için direniyor.

Flormar işçileri geçtiğimiz aylarda anayasal haklarını kullanarak Petrol-İş Sendikası çatısı altında örgütlendiler. Sendikaya üye olduktan sonra, sendikadan istifa etmeleri yönünde işverenin çeşitli baskı ve tehditlerine maruz kalan işçiler, işverenin bu tutumu karşısında sendika hakkından vazgeçmediler. Bunun üzerine 132 Flormar işçisinin iş akdi işveren tarafından tek taraflı olarak feshedildi. İş akitleri feshedilen Flormar işçileri sendika hakkının bir suç olmadığını aksine anayasamızın tanıdığı bir hak olduğunu dile getirerek fabrikanın önünde direnişe başladılar. Ancak direnişlerinin 84. gününde beklenmedik bir şekilde polis müdahalesi ile karşı karşıya kaldılar. Pankartları söküldü. Fabrika önünden uzaklaştırılmak istendiler.

Anayasal haklarının polis gücüyle engellenmek istenmesine yönelik “Sendika haktır, engellenemez”, “Direne direne işçiler zafere” sloganlarıyla tepkilerini dile getiren Flormar işçilerine yapılan polis müdahalesini ve işçilerin sendika hakkından vazgeçmeleri için yapılan baskıları şiddetle kınıyoruz.

Bizler, sizlerin arzuladığı sendikasız, güvencesiz işçilerin yaratılmasına müsaade etmeyeceğimizi ve sendikal hakları için direnen tüm işçilerle dayanışma içerisinde yer alacağımızı bildiririz.

KRİSTAL-İŞ SENDİKASI GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

İlgili Yazı ve Haberler:

FacebookEmailPrintShare
About the author: kristal

Kristal-İş Sendikası