Kristal-İş Sendikası Kurumsal İnternet Sitesi, Hoşgeldiniz|Pazartesi, Nisan 22, 2019
Buradasınız Home » Haberler » Kurucu Genel Başkanımız Mehmet Şişmanoğlu’nu kaybettik
  • Bizi Sosyal Medyada İzleyin veya Yazın

Kurucu Genel Başkanımız Mehmet Şişmanoğlu’nu kaybettik 

IMG_0130
FacebookEmailPrintShare

1965 yılında tüm imkansızlıklara rağmen sendikamızı kuran, işkolunda sarı sendikanın toplu iş sözleşmesi varken yeni toplu iş sözleşmesi imzalamayı başaran, Paşabahçe’deki cam fabrikasında başlayan direnişleri tüm İstanbul’a yayan, sadece cam işçisinin değil Türkiye işçi sınıfının kaderini etkileyen, bugünkü mücadele geleneğimizin temelini atan, Kristal-İş’in Kurucu Genel Başkanı Mehmet Şişmanoğlu’nu 30 Ağustos 2018 tarihinde kaybettik.

Şişmanoğlu ve arkadaşları 7 Haziran 1965 tarihinde Kristal-İş Sendikası’nı kurdular ve Mehmet Şişmanoğlu 1979 Genel Kuruluna kadar Genel Başkan olarak görev yaptı. Bu 16 yıllık dönem Kristal-İş’in işçi sınıfı tarihinde özel bir yer edinmesine yol açmış olan 1966 Paşabahçe grevini ve 1971′de Paşabahçe ve Çayırova İşyerlerinde 58 gün süren (Kristal-İş ve Hür Cam-İş’in birlikte çıktıkları) grevini kapsar. Söz konusu grevler sadece içinde ortaya çıktığı cam sektöründe işçi mücadeleleri açısından değil, Türkiye’nin genel gidişatı bakımından da büyük bir önem taşır.

Mehmet Şişmanoğlu’nun cenazesi 31 Ağustos Cuma günü Paşabahçe Cami’nde öğlen vakti kılınacak cenaze namazını takiben kaldırılacaktır.

Ailesine, yakınlarına ve Türkiye işçi sınıfına baş sağlığı diliyoruz.

İlgili Yazı ve Haberler:

FacebookEmailPrintShare
About the author: kristal

Kristal-İş Sendikası