Kristal-İş Sendikası Kurumsal İnternet Sitesi, Hoşgeldiniz|Cuma, Mart 22, 2019
Buradasınız Home » Haberler » Cumhuriyetimizin 95. Yılı Kutlu Olsun
  • Bizi Sosyal Medyada İzleyin veya Yazın

Cumhuriyetimizin 95. Yılı Kutlu Olsun 

29 ekim
FacebookEmailPrintShare

Demokrasi ilkesinin, özgürlüğün, düşünce ve fikir serbestliğinin hiç bir tereddüt göstermeksizin dile getirilebileceği, savunulabileceği bir yönetim biçimi olan cumhuriyetin 95. yılını büyük bir gurur ile kutluyoruz. 

İnsanca yaşanabilecek özgür, çağdaş ve demokratik bir ülke kurmak amacıyla 95 yıl önce bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının ilan ettiği cumhuriyet tüm ulusça sahiplenilmiş, elde edilen kazanımların o dönemde ileri ve devrimci uygulamalar olduğunun, laikliğin, demokrasinin, bağımsızlığın ve sosyal bir devlet olma yolunda atılan adımların öneminin bilincine varılmıştır.

Bugün ülkemizin ve komşu ülkelerimizin içinde bulunduğu durum göz önüne alındığında, cumhuriyetin, ilkelerinin ve kazanımlarının önemi daha da iyi anlaşılmaktadır.

Elbette 1923’te kurulan cumhuriyetin gayesi çocuk işçilerin olduğu, iş cinayetlerinin hızla arttığı, işsizliğin-yoksulluğun çoğaldığı, işçilerin haklarını arayamaz hale geldiği ve tüm toplum üzerinde baskı oluşturmuş olan bir rejim değildi. Cumhuriyetin gayesi halkın her kesiminin eşit temsil hakkının olduğu, demokratik, işçisini, memurunu, kadınını, çocuğunu koruyan bir devlet oluşturmaktı.

Bugün içinde bulunduğumuz durum bu gayeden çok uzakta olsa da, bizler cumhuriyetin öneminin ve değerlerinin farkındayız. Cumhuriyetin değerlerini daha ileri taşıma çabalarımızı sürdüreceğiz. Modern, laik, demokratik, halkının yanında olan ve sosyal bir Türkiye için çalışmaya devem edeceğiz.

Tüm işçi sınıfının ve halkımızın Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.

KRİSTAL-İŞ SENDİKASI GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

atatürk

 

İlgili Yazı ve Haberler:

FacebookEmailPrintShare
About the author: kristal

Kristal-İş Sendikası