Kristal-İş Sendikası Kurumsal İnternet Sitesi, Hoşgeldiniz|Perşembe, Ağustos 22, 2019
Buradasınız Home » Haberler » İzocam’da grevin başlamasına iki hafta kaldı
  • Bizi Sosyal Medyada İzleyin veya Yazın

İzocam’da grevin başlamasına iki hafta kaldı 

Kristal-İş Sendikası
FacebookEmailPrintShare

Kristal-İş üyeleri önümüzdeki iki haftalık süre içinde İzocam yönetimiyle bir anlaşmaya varılamaması durumunda, 18 Ocak 2019 tarihinden itibaren greve çıkacaklar.

greve doğru paylaşım

İzocam yönetimiyle toplu iş sözleşmesi görüşmelerine 9 Ağustos 2018 tarihinde başladık.

Görüşmelere başlamamız bir önceki İzocam yönetiminin uyuşmaz tutumu ve mahkemelerin aldığı tutarsız kararlar nedeniyle dört yılı aşkın bir zaman aldı. Bu süre zarfında üç arkadaşımız işten çıkartıldı ve bir arkadaşımız Tarsus’ta yaşanan trajik bir iş kazası sonucunda hayatını kaybetti.

Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin ilk üç ayında şirket yönetimiyle idari maddeler konusunda anlaşmaya vardık.

Ancak sıra ücret ve ücrete ilişkin maddelerin görüşülmesine geldiğinde, sürdürdüğümüz anlayışlı tavra rağmen, işverenin tekliflerinin ve söyleminin birbirine uymadığına, üstelik sık sık değiştiğine tanık olduk.

Sözgelimi, işveren önce 35 taşeron işçiye 2019 yılında, 35 taşeron işçiye de 2020 yılında kadro vereceğini söyledi. Ancak son teklifte, 2019 yılında 17 taşeron işçiye, 2020 yılında da 18 taşeron işçiye kadro vereceğini belirtti.

İşveren bir önceki teklifinde sendika üyelerine 2019 yılı için 300 TL seyyanen zam ve 4 ikramiye vereceğini söyledi. Son teklifinde ise tüm çalışanlara 4 ikramiye vereceğini, ancak 300 TL zammı 6 ay süreyle ötelemeyi teklif etti. Diğer bir deyişle, sendika üyelerine vereceği 4 ikramiyeyi, üye olmayanlara da vererek, üyelerimizin alacağı 300 TL zammı 6 ay ertelemeyi gündeme getirmiş oldu.

İşveren tarafı bazı ücret kalemlerinde sendikamızın tekliflerine karşı teklif dahi vermedi.

Hepsinden önemlisi, sendikamızın örgütlenmesi sırasında öncü konumunda olan ve işten çıkarılan arkadaşlarımızın işe iadesi konusunda olumsuz tavrını sürdürdü. İşveren tarafı son görüşmemizde bu arkadaşlarımızın işe iadesinin mümkün olmadığını belirtti.

Bugüne kadar iyi niyetle ve anlayışlı bir yaklaşımla yürüttüğümüz toplu iş sözleşmesi görüşmeleri yukarıda açıklanan nedenlerden tıkanmış durumdadır. Bundan dolayı, sendikamızın genel merkez yönetim kurulu, işten çıkarılan arkadaşlarımızın işe iadelerini sağlamak ve hakkımız olan ücret artışı için grev kararı almış ve grevin başlayacağı gün olarak 18 Ocak 2019 tarihini belirlemiştir.

Yaşasın örgütlü mücadelemiz!

Yaşasın Kristal-İş!

İlgili Yazı ve Haberler:

FacebookEmailPrintShare
About the author: kristal

Kristal-İş Sendikası