Kristal-İş Sendikası Kurumsal İnternet Sitesi, Hoşgeldiniz|Cuma, Mayıs 24, 2019
Buradasınız Home » Haberler » 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun!
  • Bizi Sosyal Medyada İzleyin veya Yazın

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun! 

8 Mart - logo
FacebookEmailPrintShare

8 Mart - logoBu yıl 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü giderek ağırlaşan bir ekonomik kriz ortamında kutluyoruz.

İşçi aileleri gündelik deneyimlerinden ekonomik kriz dönemlerinde kadınların bir yandan daha fazla oranda emek gücü piyasasına çekildiğini, bir yandan da cinsiyetçi istihdam politikaları nedeniyle işsizliğe mahkûm edilen ilk kesim olduğunu biliyorlar.

İşten çıkarmalar söz konusu olduğunda, özellikle sendikasız iş yerlerinde ilk çıkarılanlar ya da kayıt dışı bir şekilde güvencesiz çalışmaya ilk yönlendirilenler de kadın işçiler oluyor.

Son veriler her üç genç kadından birinin işsiz olduğunu gösteriyor. Kadınlar iş bulduklarında ağırlıklı olarak güvencesiz ve esnek koşullarda, sendikasız ve düşük ücretlerle çalıştırılıyorlar.

Bu koşullar altında kadın işçiler iş yerlerinde yaşadıkları şiddete, cinsel tacize karşı ses çıkarma konusunda da çok dezavantajlı bir konumda kalabiliyorlar.

Ekonomik kriz derinleştikçe kadınların omuzlarındaki ev işlerinin, çocuk ve yaşlı bakımının yükü de artıyor.

2018 yılında 440 kadını kadın cinayetlerine kurban verdik. Çok daha fazla kadın şiddete, tacize, tecavüze maruz kaldı. Şiddet, taciz ve tecavüz söz konusu olduğunda elimizdeki veriler gerçekleri tam anlamıyla yansıtmıyor. Acı gerçek şu ki, aile içinde kadınlar şiddetle baskı altına alınıyorlar hatta yaşamları tehdit altında kalıyor.

Bugün 8 Mart’ı kutlamak ve kadın hakları için mücadele etmek birçok şeyin yanı sıra geçici işlerde, güvencesiz, düşük ücretlere ve esnek çalışmaya hayır demektir. Güvenceli, tam zamanlı, sigortalı, sendikalı istihdam hakkını savunmak demektir. Çalışmak isteyen her kadına iş sağlanmasını ve eşit işe eşit ücret talep etmek demektir. Bütün bunları sendikalarda örgütlenmeden, sendikalaşma oranını artırmadan gerçekleştirmek mümkün değil.

O nedenle, 8 Mart sadece lafta kutlanan, kadınlara çiçek verilen bir gün değildir. Bir mücadele günüdür. 8 Mart tarihte emekçi kadınların verdikleri zorlu mücadelelerle Dünya Emekçi Kadınlar Günü oldu. Kadınlar için güvenceli iş, insanca çalışma koşulları ve güvenceli geleceğin yolu da sendikalarda örgütlenmekten ve haklarımız için hep birlikte mücadele etmekten geçiyor.

Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!

KRİSTAL-İŞ SENDİKASI GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

İlgili Yazı ve Haberler:

FacebookEmailPrintShare
About the author: kristal

Kristal-İş Sendikası