Kristal-İş Sendikası Kurumsal İnternet Sitesi, Hoşgeldiniz|Perşembe, Ağustos 22, 2019
Buradasınız Home » Haberler » 1 Mayıs Türkiye çapında coşkuyla kutlandı
  • Bizi Sosyal Medyada İzleyin veya Yazın

1 Mayıs Türkiye çapında coşkuyla kutlandı 

IMG_8958 Ön Görsel
FacebookEmailPrintShare

Türkiye’nin en büyük işçi konfederasyonu olan Türk-İş Kocaeli’nde büyük bir miting gerçekleştirdi. Türk-İş yönetimi, bu yıl başta kıdem tazminatı olmak üzere çalışma hayatının sorunlarını gündeme taşımak amacıyla kutlama programını bir sanayi ve işçi kenti olan Kocaeli’nde düzenledi.

Sendikamız Kristal-İş’in de aralarında yer aldığı Türk-İş’e bağlı 34 sendikanın katıldığı 1 Mayıs yürüyüşü ve mitingine siyasi iktidarın kıdem tazminatının tırpanlanmasına yönelik planları damgasını vurdu.

Miting alanında “Kıdem tazminatıma dokunma”, “Vergide adalet sağlansın”, “Taşeronda ayrımcılığa son”, “Krizin bedelini ödemem”, “Emeklilikte yaşa takılmak istemiyorum” yazılı pankartlar yer aldı.

Mitingde bir konuşma yapan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Kıdem bizim oğlumuzun düğün parası, kıdem bizim nefes almamızı, duymamızı, görmemizi sağlıyor. Bizi küçümsemeyin, yok saymayın. Bu ülkenin yarısıyız. Kıdemle ilgili mevcut yapıyla kalmak şartıyla katkı sağlarız. Ama mevcut yapıya nokta kadar dokundurmayız,” dedi.

İstanbul’da ise 1 Mayıs’ta yine on binlerce işçi ve emekçi Bakırköy Halk Pazarı’ndaki mitinge katıldı. Mitinge katılanlar krizin bedelinin işçi sınıfına ödetilmek istendiğine dikkat çekerek, “Kıdem tazminatına dokunmak genel grev sebebidir!” uyarısında bulundular.

Ankara’da 1 Mayıs mitingi Tandoğan Meydanı’nda yapıldı. Atatürk Kültür Merkezi önünde toplanan binlerce emekçi Tandoğan Meydanı’na yürüdü. KESK, DİSK, TMMOB, Birleşik Kamu-İş, Türk-İş’e bağlı kimi sendikaların Ankara Şubeleri ile siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri de alanda yerini aldı.

İzmir’de 1 Mayıs DİSK, KESK, TMMOB, TTB’nin çağrısı ile Gündoğdu Meydanı’nda kutlandı. Çağrıcı kurumların yanı sıra miting Türk-İş’in de katılımı ile gerçekleştirildi.

Eskişehir’de DİSK, KESK, TMOB ve TTB’nin çağrısıyla Odunpazarı Meydanı’nda coşkulu bir miting düzenlendi.

1 Mayıs kutlamalarını Hak-İş Şanlıurfa’da, Türkiye Kamu-Sen ise Samsun’da gerçekleştirdi.

İlgili Yazı ve Haberler:

FacebookEmailPrintShare
About the author: kristal

Kristal-İş Sendikası