Kristal-İş Sendikası Kurumsal İnternet Sitesi, Hoşgeldiniz|Perşembe, Ağustos 22, 2019
Buradasınız Home » Haberler » 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun
  • Bizi Sosyal Medyada İzleyin veya Yazın

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun 

silüet
FacebookEmailPrintShare

“Mütarekede İstanbul, artık esir bir şehirdir. Bu esir şehrin insanları, artık o şehrin sahipleri değildirler. Esir bir şehirde esir bir insan; yürüyen bir ıstıraptır:

Bir millet esirliğe düşünce, o milletten olan herkes nasıl hiç olur. Ben bu yabancının evinden çıkarken, bütün uşaklarının, arkamdan güldüklerini duyar gibi oluyordum.”

Mustafa Kemal’in itilaf devletlerinin ilerleyişi sırasında sarf ettiği bu sözler, O’nun bağımsızlığa olan bağlılığını açıkça ifade ediyor.  Bağımsızlık yolculuğunda ki umudu ise Anadolu’da ki yorgun ve bitap düşmüş halktır.

19 Mayıs’ın hikayesini anlayabilmek için bağımsızlığın ilk adımının atıldığı yerden, Samsun’dan başlayarak Erzurum’a, Sivas’a uzanan, Ankara’da uzunca bir duraklamadan sonra İzmir’e varan yolculuğun havasını duymak, bağımsızlık uğruna açılan bu yolları fersah fersah, adım adım aşmak gerekir.

19 Mayıs 1919, emperyalist, işgalci devletlere karşı bağımsızlık arayışının ilk adımının atıldığı gündür.

19 Mayıs 1919, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının, emperyalizme karşı mücadelede, ulusal birlik ve dayanışmayı örgütlemek için başlattıkları  direnişin simgesidir.

Bu mücadeleyle birlikte, umutları ve özlemleri canlandırmak kolay olmasa da azim ve kararlılıkla sürdürülen çalışmalar 9 Eylül 1922′de zafere dönüşmüştür. Bu zafer ve sonrasında gerçekleştirilen devrimlerin, elde edilen hak ve özgürlüklerin gençlerimizin kararlı ve azimli çalışmalarıyla gelişeceğine ve ilelebet bu topraklarda yaşam süreceğine inanıyoruz.

Kurtuluş mücadelemizin başlangıcı olan 19 Mayıs’ın 100′üncü yıl dönümünü kutlarken, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu mücadelelerde hayatlarını kaybedenleri bir kez daha minnet ve şükranla anıyoruz.

Tüm ulusumuzun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyoruz.

KRİSTAL-İŞ SENDİKASI GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

IMG_1521

İlgili Yazı ve Haberler:

FacebookEmailPrintShare
About the author: kristal

Kristal-İş Sendikası