Kristal-İş Sendikası Kurumsal İnternet Sitesi, Hoşgeldiniz|Pazartesi, Ekim 14, 2019
Buradasınız Home » Haberler » Düzce Cam işçilerinin grevi 14. gününde!
  • Bizi Sosyal Medyada İzleyin veya Yazın

Düzce Cam işçilerinin grevi 14. gününde! 

grev var.
FacebookEmailPrintShare

8 Ağustos 2019 tarihli basın bildirisidir.

Düzce Cam San. ve Tic. A.Ş. işçileri 26 Temmuz Cuma gününden bu yana grevdeler.

Düzce Cam çalışanları ücretlerinde ve çalışma koşullarda iyileşme sağlamak, kolektif bir sese sahip olmak amacıyla, yaklaşık olarak üç buçuk yıl önce sendikamız Kristal-İş’e üye oldular.

İşveren yetki tespitine temelsiz gerekçelerle itiraz etti, dava açtı ve uzayan hukuki süreci sendikal örgütlenmeyi zayıflatıp yok etmek için kullandı.

İlk olarak sendikalaşmaya öncülük yapan işçi arkadaşlarımız işten çıkarıldı. Yeni işçilerin sendikaya üye olmasıyla işten çıkarmalar devam etti ve 2016 yılının Şubat ayından bu yana işten çıkarılan işçilerin sayısı 80’i aştı. Bu işçiler arasında yasa gereği atanan işyeri temsilcilerimiz de yer almaktadır.

Hukuk mücadelesini kazanan taraf sendikamız oldu. Ancak işveren davayı kaybettikten sonra da Kristal-İş’le görüşmeyi kategorik olarak reddetti.

Düzce Cam işçileri sendikalı oldukları, sendikal haklarını istedikleri, birbirlerine sahip çıktıkları için işten çıkarılmıştır. İşveren bu gerçeği gizlemek için çeşitli ve asılsız gerekçeler göstermiştir. İşveren bir yandan da baskı, tehdit ve benzeri yöntemleri kullanmaya devam etmektedir.

Düzce Cam işyerinde yetkili sendika olan Kristal-İş karşısında bir muhatap bulamıyor.

Yasalar bu koşullar altında grevi kaçınılmaz hale getirdi. Aksi halde yasal süreç gereği Kristal-İş bu işyerinde yetkisini kaybedecekti.

İşveren grev sırasında da yasalara ve mevzuata aykırı davranmayı sürdürüyor. Taşeron işçi alıyor, fabrikada çalışmaya devam eden örgütsüz işçilere grev öncesindeki işlerinden farklı işler yaptırıyor. Sendikamız bu konuda gerekli tüm yasal girişimleri yapmaktadır.

Ayrıca üst örgütümüz IndustriALL Küresel Sendika’dan Düzce Cam’ın sendika düşmanı tutumu konusunda şirketin yurtdışındaki büyük müşterilerini bilgilendirmesini talep ettik. İşverene Kristal-İş’le en kısa zamanda görüşme masasına oturması gerektiği mesajını bu kanalla da ileteceğiz!

• Atılan işçiler işlerine iade edilsin!

• Sendikasızlaştırmaya yönelik yasadışı baskılara son!

• Yaşasın Düzce Cam grevi!

• Yaşasın sınıf dayanışması!

Kamuoyuna duyurulur.

Saygılarımızla,

KRİSTAL-İŞ SENDİKASI GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

IMG_9190

İlgili Yazı ve Haberler:

FacebookEmailPrintShare
About the author: kristal

Kristal-İş Sendikası