Kristal-İş Sendikası Kurumsal İnternet Sitesi, Hoşgeldiniz|Perşembe, Kasım 14, 2019
Buradasınız Home » Çalışma Hayatı » Cargill işçileri sendika hakkı için 500 gündür direniyor
  • Bizi Sosyal Medyada İzleyin veya Yazın

Cargill işçileri sendika hakkı için 500 gündür direniyor 

IMG_9473
FacebookEmailPrintShare

ABD merkezli Cargill şirketine ait Bursa Orhangazi fabrikası işçileri yaklaşık 2 yıl önce, daha iyi şartlarda çalışabilmek ve insanca yaşamaya yetecek bir ücrete ulaşmak için Tekgıda-İş Sendikası’nda örgütlendiler. Ancak Cargill işvereni sendikaya üye olan ve sendikalaşmaya öncülük eden işçilerden 14 kişiyi 17 Nisan 2018 tarihinde çeşitli gerekçeler ileri sürerek işten çıkardı.

İşten çıkarıldıkları aynı gün fabrika önünde direnişe başlayan işçiler mücadelelerinde 500’üncü günü geride bıraktı. İşçiler, işverenin tutumu karşısında daha önce de fabrikanın önünden İstanbul’da bulunan şirketin genel merkezine yürüyüş başlatmış ancak Tuzla’ya ulaştıklarında gözaltına alınmışlardı. İşçiler daha sonra serbest bırakılmış ve mücadelelerine belli bir süre İstanbul’da, ardından da fabrikanın önünde devam etmişlerdi.

Geçen sürede tüm davaların işçilerin lehine sonuçlanması ancak buna rağmen işverenin Yargı kararlarına uymaması üzerine işçiler, mücadelelerini ikinci defa İstanbul’daki Cargill Genel Müdürlüğü’nün önüne taşıdı.

12 gündür genel müdürlük önünde sendikal hakları için direnen işçiler, direnişlerinin 500’üncü gününde aileleri, farklı sendikaların yönetici ve temsilcileri, farklı siyasi parti temsilcileri, üyeleri, farklı sivil toplum örgütlerinin yönetici ve üyeleri, Selüloz-İş Sendikasında örgütlendikleri için işten atılan ve 95 gündür direnişte olan Saica Park işçileri, hakları verilmediği için eylemlerin sürdüren Real Market işçileri, Özsüt işçileri, Ataşehir Belediyesi işçileri, Tekgıda-İş üyesi işçiler ve basın mensuplarının katılımıyla Ataşehir’deki Genel Müdürlük önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamada işten atılan işçilerden Yücel Özkan basına açıklama yaptı. Özkan, sloganlarla sık sık kesilen konuşmasında “Bir direniş hikayesi olarak başlayıp, bugün 500’üncü gününe ulaşan Cargill mücadelesi ilk başladığı günkü kararlılığı ile sürüyor ve taleplerimiz karşılanıncaya kadar da sürmeye devam edecektir” dedi.

Basın açıklamasının ardından halaylar çekildi.

Gerçekleştirilen basın açıklamasına sendikamız adına Genel Başkan Yardımcımız Serdar Başyiğit ile Mali Sekreterimiz Şeref Ömer Gülbaş katılım sağladı.

IMG_9451 IMG_9453 IMG_9460 IMG_9473 IMG_9490 IMG_9550

İlgili Yazı ve Haberler:

FacebookEmailPrintShare
About the author: kristal

Kristal-İş Sendikası