Kristal-İş Sendikası Kurumsal İnternet Sitesi, Hoşgeldiniz|Perşembe, Aralık 5, 2019
Buradasınız Home » Haberler » Yılmak yok, mücadeleye devam!
  • Bizi Sosyal Medyada İzleyin veya Yazın

Yılmak yok, mücadeleye devam! 

FacebookEmailPrintShare

Düzce Cam, Birlik Cam ve Çetaş işçileri: “Yılmak yok, mücadeleye devam!”

Düzce Cam, Birlik Cam ve Çetaş, cam sektöründe Okan Grup çatısı altında faaliyet gösteren, Kasım Aktaş’a ait üç şirket.

Bu şirketlerin ilk ikisi Düzce’de, Çetaş ise Samsun’da faaliyet gösteriyor.

Kasım Aktaş, geçtiğimiz Eylül ayında Birlik Cam ve Çetaş’ı kapatma kararı aldı. Birlik Cam’ın 9 Eylül, Çetaş’ın ise 25 Eylül günü faaliyetlerine son verildi.

Bu eş zamanlı kapatma kararları söz konusu işyerlerinde sendikal örgütlenmeyi engellemeyi amaçlamaktadır.

Kasım Aktaş sahibi olduğu bu üç şirkette 2016 yılının Ocak ayında başlayan sendikal örgütlenmeyi yok edebilmek için üç buçuk yılı aşkın bir süredir elinden geleni yapmaktadır.

Kasım Aktaş, Okan Grup şirketleri içinde en büyük sabit sermaye yatırımına sahip olan Düzce Cam’da sendikal örgütlenmeyi engellemek için büyük çaplı bir işçi kıyımı gerçekleştirmiştir. Okan Grup’un bayrak gemisi konumunda olan bu fabrikada işten çıkarılan işçi sayısı 82’yi bulmuştur.

Öte yandan Kasım Aktaş, yaptıkları iş gereği aynı yoğunlukta sabit sermaye yatırımı gerektirmeyen Birlik Cam ve Çetaş fabrikalarını sendikal örgütlenmeyi kısa yoldan sona erdirmek için kapatma kararı almıştır. 

Bu üç şirketin kapatılmasıyla birlikte işten çıkarılan üyelerimizin sayısı 140’a ulaşmıştır!

Kristal-İş Sendikası üyeleri Düzce Cam’da 26 Temmuz’dan bu yana grevdeler. İşten çıkarılan Birlik Cam işçileri de onlarla birlikte fabrika önünde omuz omuza mücadele veriyorlar. Çetaş işçileri ise Samsun’un Kavak ilçesinde kapatma kararına karşı başlattıkları direniş eylemini sürdürüyorlar.

Ulusal ve uluslararası kamuoyunda Okan Grup ve Kasım Aktaş üzerindeki baskıyı arttırmak ve çabalarımızı yoğunlaştırmak için bizlere destek olun.

Düzce Cam, Birlik Cam ve Çetaş işçileri sadece anayasal sendikalaşma haklarını kullanıyorlar. Yasadışına çıkan, gayri meşru olan Kasım Aktaş ve şirket yöneticileridir. İşçilere yapılacak her türlü baskı da yasadışı ve gayri meşru olacaktır.

Tüm işçi sınıfının hakları için direnen Düzce Cam, Birlik Cam ve Çetaş işçileriyle dayanışmayı büyütelim!

Mesele sadece 140 işçinin hak arama mücadelesi değildir. Bu 140 işçi tüm işçi sınıfının hakları için direnişlerini sürdürmektedir.

Sendikamız 3 Ekim 2019, Perşembe günü, Samsun’da Çetaş Cam ve Birlik Cam direnişleri ve Düzce Cam grevi hakkında bir basın açıklaması gerçekleştirecektir. Tüm basın kuruluşlarını, emek ve meslek örgütlerini ve demokratik kitle örgütlerini basın açıklamamıza davet ediyoruz:

Tarih:    3 Ekim 2019

Saat:     11:00

Yer:       Atatürk Parkı, Soğuksu Mahallesi, Kavak – Samsun

KRİSTAL-İŞ SENDİKASI GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

 WhatsApp Image 2019-10-01 at 19.23.47

İlgili Yazı ve Haberler:

FacebookEmailPrintShare
About the author: kristal

Kristal-İş Sendikası