Kristal-İş Sendikası Kurumsal İnternet Sitesi, Hoşgeldiniz|Salı, Haziran 19, 2018
Buradasınız Home » Çalışma Hayatı » Zorunlu Bireysel Emeklilik Sisteminin Üçüncü Etabı 1 Temmuz’da Başladı
  • Bizi Sosyal Medyada İzleyin veya Yazın

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sisteminin Üçüncü Etabı 1 Temmuz’da Başladı 

Kristal-İş Yeni Amblem
FacebookEmailPrintShare

Değerli üyelerimiz,

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) olarak adlandırılan,  Bireysel Emeklilik Tasarruf Ve Yatırım Sisteminin üçüncü aşaması 1 Temmuz 2017 tarihi itibari ile başladı.

Çalışanların otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine katılımlarının usul ve esaslarını düzenleyen Yönetmelik 17 Aralık 2016 Tarihli ve 29921 Sayılı Resmî Gazete yayımlanmış ve uygulama, iş yerlerinin kamu kuruluşu veya özel olmasına, çalışanların sayısına göre kademeli olarak farklı tarihlerde başlaması bakanlıkça kararlaştırılmıştı.

45 yaş altında olup çalışanların otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine katılmalarına ilişkin ilk uygulama ise 01.01.2017 tarihinden itibaren başlamıştı. Katılımın aşağıda ki gibi yapılması kararlaştırıldı.BES

1-      (1 Ocak 2017) 1.000 üzeri çalışanı olan özel sektör işyerleri,

2-     (1 Nisan 2017) memurlar, kamu kurumları (genel ve özel bütçeli idareler) ve 250-999 çalışanı olan özel sektör iş yerleri,

3-     (1 Temmuz 2017) 100 ile 249 çalışanı olan özel sektör işyerleri,

4-     (1 Ocak 2018) mahalli idareler ve KİT’lerde, 50-100 çalışanı olan özel sektör işyerlerinde,

5-     (1 Temmuz 2018) 10-49 çalışanı olan özel sektör işyerleri,

6-     (1 Ocak 2019) 5-9 çalışanı olan özel sektör işyerleri,

1 Temmuz 2017 itibari ile BES’in üçüncü etabı başladı. Buna göre, 100-250 çalışanı bulunan özel sektör çalışanları zorunlu BES’e dahil olacak. Katılımcıların prime esas kazançları üzerinden yüzde üç (%3) kesinti yapılacak..

Çalışanların sistemden çıkmak istemesi halinde ise, emeklilik planına dahil edildiğinin kendisine bildirildiği tarihten itibaren ilk 2 ay içerisinde otomatik BES iptali için ilgili şirkete başvuruda bulunması gerekmektedir. Katılımcılar, ilk 2 aylık cayma süresinden sonra da sistemden çıkış yapabilirler ancak süre aşımından sonra yapılacak başvurularda giriş aidatı veya buna benzer farklı kesintiler ile karşı karşıya kalınabilir ve maddi kayıp yaşanabilir. Bu yüzden sistemden çıkış yapmak isteyenler bildirim tarihinden itibaren 2 ay içerisinde çıkış beyanlarını ilgili şirketin müşteri hizmetlerini arayarak veya ilgili şirkete yazdıkları çıkış dilekçelerini yazılı posta yoluyla bildirmeleri gerekmektedir.

Cayma hakkını kullanan çalışana ücretinden yapılan kesintiler eksiksiz ödenecektir. Zorunlu BES’ten çıkış bildiriminin emeklilik şirketine ulaşmasını müteakip on iş günü içinde çalışanın ödediği katkı payları, varsa hesabında bulunan yatırım gelirleri ile birlikte çalışana 10 iş günü içerisinde iade edilmesi gerekmektedir.

İlgili Yazı ve Haberler:

FacebookEmailPrintShare
About the author: kristal

Kristal-İş Sendikası