Kristal-İş Sendikası Kurumsal İnternet Sitesi, Hoşgeldiniz|Pazartesi, Nisan 22, 2019
Buradasınız Home » Haberler » 12 Eylül Tarihimizde Kara Bir Lekedir
  • Bizi Sosyal Medyada İzleyin veya Yazın

12 Eylül Tarihimizde Kara Bir Lekedir 

12 Eylül
FacebookEmailPrintShare

İşkencelerin ve hak mağduriyetlerinin yaşandığı, insan onurunun ayaklar altına alındığı, gencecik fidanların yaşamlarının baharında hayatlarından kopartıldığı 12 Eylül kanlı darbesini unutmayacak ve unutturmayacağız.

12 Eylül 1980 kanlı darbesinin en yıkıcı etkisini barışı, kardeşliği, hakça paylaşımı arzulayan, kendi yaşamını ülkesinin bağımsızlık ve özgürlüğüne adayan insanlar ve aileleri yaşadı şüphesiz. Yüzlerce, binlerce hatta on binlerce insan hapislere atıldı, işkencelere maruz kaldı ve birçoğu idam edildi. Ve birçok yurttaş vatandaşlıktan çıkartıldı.

Kanlı darbe girişiminin bir diğer yıkıcı etkisi de çalışma yaşamı, işçiler ve işçi hakları üzerine oldu. Birçok işçi önderi tutuklandı. Yüzlerce işçi meydanlarda kolluk kuvvetlerinin ağır müdahalesiyle karşı karşıya kaldı. İşçi hakları geriye götürüldü. İşçilerin örgütlenmeleri zayıfladı. Bununla birlikte hak arama mücadeleleri de geriledi. Darbenin hemen arkasından ise birçok siyasi parti, sivil toplum örgütü, basın ve yayın organı kapatılarak faaliyetleri sonlandırıldı. Tonlarca yayın imha edildi, binlercesinin de yayımlanması yasaklandı.

Bu durum toplum üzerinde büyük bir baskı oluştururken, ülkemizin ekonomik, sosyal ve toplumsal gelişmişlik açısından onlarca yıl geriye gitmesine neden oldu.

Bizler, gerek 12 Eylül kanlı darbesi gerekse de o tarihten sonra yaşanmış askeri ve sivil darbeler olmak üzere her türlü darbenin ve darbe girişiminin karşısında olduğumuzu bildirir, aynı acıların bir daha tekrarlanmamasını ümit ederiz.

KRİSTAL-İŞ SENDİKASI GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

İlgili Yazı ve Haberler:

FacebookEmailPrintShare
About the author: kristal

Kristal-İş Sendikası