Kristal-İş Sendikası Kurumsal İnternet Sitesi, Hoşgeldiniz|Cuma, Eylül 20, 2019
Buradasınız Home » Haberler » IndustriAll Avrupa’nın Yürütme Komitesi toplandı
  • Bizi Sosyal Medyada İzleyin veya Yazın

IndustriAll Avrupa’nın Yürütme Komitesi toplandı 

Industriall2-300x210
FacebookEmailPrintShare

IndustriAll Avrupa YK - 23 Mayıs 2019 - Foto 2Üst kuruluşumuz IndustriALL Küresel Sendika’nın Avrupa kolu olan IndustriAll Avrupa’nın Yürütme Komitesi, Belçika’nın başkenti Brüksel’de, 16 ve 17 Mayıs 2019 tarihlerinde, 150’ye yakın sendika temsilcisinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Yürütme Komitesi toplantısına sendikamız adına Genel Başkanımız Bilal Çetintaş ve Toplu Sözleşme Uzmanımız Caner Güneş katılım sağladı.

Toplantı gündeminde yer alan en önemli maddelerden biri Mayıs ayının 23-26’sı arasında Avrupa Birliği’ne (AB) üye 28 ülkede düzenlenecek olan Avrupa Parlamentosu seçimleriydi. Yürütme Komitesi üyeleri 2019 Avrupa seçimleriyle ilgili ulusal tartışmaları ele aldılar. Son yıllarda AB üyesi ülkelerde yapılan genel ve yerel seçimlerde sağ popülist partilerin ardı ardına elde ettiği yüksek oy oranlarının ve Britanya’da Brexit referandumunda Nigel Farage adlı politikacının önderliğindeki UKIP partisinin başarısının bu seçimlere kritik bir önem kazandırdığı vurgulandı.

Avrupa Parlamentosu’na AB’nin yürütmesi (hükümeti) işlevini gören Avrupa Komisyonu’nun başkanını seçme yetkisi tanınmış olduğundan, bu seçimler işçiler açısından eskisinden çok daha büyük bir önem taşımaktadır.

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu’nun (ETUC) 21-24 Mayıs 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen olan 14’üncü Genel Kurulu’na yönelik olarak IndustriAll Avrupa’nın öncelikleri ve ETUC’un eylem planı da kapsamlı tartışmalara konu oldu.

Yürütme Kurulu toplantılarının değişmez gündem maddesi olan Sekretarya raporu IndustriAll Avrupa’nın Genel Sekreteri Luc Triangle tarafından, Aralık 2018 – Mayıs 2019 dönemini kapsayacak şekilde sunuldu ve Triangle raporu aktarmanın yanı sıra, kapsamlı bir genel siyasi analiz de gerçekleştirdi.

AB’nin 2018 yılının sonlarında uygulamaya koyduğu “Herkes İçin Temiz Bir Gezegen 2050” başlığını taşıyan iklim planının ele alındığı gündem maddesinde, Strateji ve Ekonomik Değerlendirme Birim Başkanı Tom van Ierland söz konusu planın bir değerlendirmesini yaptı. Ardından Sekretarya tarafından hazırlanmış olan, “IndustriAll Avrupa’nın 2050’ye kadar iklime sıfır zarar verir hale gelme fikrini memnuniyetle karşılıyor” başlıklı taslak görüş belgesi ele alındı.

Gündemin sosyal politika maddesinde 2018 yılının Aralık ayında Slovakya’nın Bratislava kentinde yapılan Toplu Sözleşme Konferansı değerlendirdi. Bu konferansın rapor ve diğer belgeleri Yürütme Komitesi tarafından onaylandı. Ardından Sekretarya, sürmekte olan Toplu Pazarlık Kampanyası’nın mevcut durumu ve bundan sonra atılacak olan adımlar hakkında bilgi verdi.

Sendikal gücün inşası başlıklı madde kapsamında, bu alanda gerçekleştirilen son etkinlikler, elde edilen sonuçlar ve önümüzdeki dönem için önerilen faaliyetler tartışıldı.

Sektörel politika bağlamında, “Enerji yoğun sektörler” Üst Düzey Çalışma Grubu dahil, genel ve sektörel bilgilendirme yapıldı. Sekretarya tarafından sunulan rapor tartışıldı.

Şirketlere yönelik politikalar konusunda, endüstriyel ilişkiler alanında sorunlu olan şirketlerdeki gelişmeler tartışıldı. Ayrıca, yeni EWC [Avrupa İş Konseyleri] Koordinatörleri listesi onaylandı.
Yürütme Kurulu 26-28 Mayıs 2020 tarihlerinde yapılacak olan IndustriAll Avrupa Kongresi’ne yönelik hazırlık çalışmalarına da bu toplantısında başlamış oldu. Kongrenin yeri ve Kongre kapsamındaki önemli tarihler üzerinde duruldu.

Gençlik maddesinde, IndustriAll Avrupa’nın Gençlik Çalışma Grubu’nun başkanı Vincent Deganck tarafından, “Geleceğimizi Şekillendirmede Önümüzde Duran Eşi Görülmemiş Zorluklar” başlıklı belgenin sunumu yapıldı ve belge kabul edildi.

Eğitim ve öğretim bağlamında, IndustriAll Avrupa ve kapsadığı sektörlerde yürütülen eğitim ve öğretim faaliyetleri konusunda bilgilendirme yapıldı ve ortak bir pozisyon belirleme yolunda ne tür adımlar atılması gerektiği ele alındı.

Toplantı mali ve örgütsel raporların sunulması ve bu konuda yapılan tartışmalarla sona erdi.

İlgili Yazı ve Haberler:

FacebookEmailPrintShare
About the author: kristal

Kristal-İş Sendikası