Grev yasaklarıyla cam işçisi yıldırılamaz

22.05.2017

 

Basına ve Kamuoyuna

Grev yasaklarıyla cam işçisi yıldırılamaz.

24 Mayıs 2017 günü çıkacağımız grevimiz, Bakanlar Kurulu tarafından “milli güvenliği bozucu” nitelikte olduğu gerekçesiyle 60 gün süreyle ertelendi, fiilen yasaklandı.

AKP hükümeti döneminde bu ilk kez başımıza gelmiyor. Uluslararası sözleşmelere, anayasaya, yasalara ve 2015 yılında sendikamız tarafından aldırılan Anayasa Mahkemesi kararına rağmen grevimiz bir kez daha yasaklandı.

Şimdi Şişecam işvereninin uyuşmaz tavrının sebebini, toplu sözleşme masasına gelmeyişini ve sırtını yasladığı yeri daha iyi görebiliyoruz. Atatürk’ün kurduğu Şişecam’ın bugün nelerden medet umduğunu görmek, kimlerle işbirliği içinde olduğunu görmek bizleri artık şaşırtmasa da fazlasıyla üzüyor.

Hükümeti ve Şişecam işverenini daha önce defalarca uyardık. “Grev ertelemelerine güvenmeyin, cam işçisini denemeye kalkmayın, cam işçisinin sabrını zorlamayın” dedik. “Cam işçisi, geçmişte çok gelenekler yarattı, gerekirse bugün de grev yasaklarına karşı yeni bir gelenek yaratır” dedik. Fakat görüyoruz ki geçmişten ders almayanlar, cam işçisinin ve işçi sınıfının gücünü hafife alanlar bugün tekrar aynı hataya düşüyorlar.

“Bizler grevi amaç olarak görmüyoruz, insana yakışır bir ücret ve çalışma şartları için gerektiğinde kullanmaktan çekinmeyeceğimiz bir araçtır” dedik. Bizler yasadışı hiçbir olay içerisine girmedik. Bakanlar Kurulu kararında olduğu gibi “milli güvenliği tehdit edecek” bir eylem içerisinde hiçbir zaman olmadık. Toplu pazarlığın en başından beri barışçıl yollarla, hakkımız olanı almak için toplu sözleşme masasında tüm çabamızı sarf ettik.

Gelinen durumu değerlendirmek amacıyla 23 Mayıs 2017 günü, Kristal-İş Sendikası Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısı yapılacaktır. Uluslararası sözleşmeler, Anayasa, yasalar ile 2015 yılında alınan Anayasa Mahkemesi kararı uyarınca ve yarın toplanacak olan Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısı neticesinde, tüm yasal haklarımızı kullanacağımızdan ve gerekli cevabı işyerlerinde vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

Yaşasın onurlu mücadelemiz.

Yaşasın Kristal-İş.

Kristal-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu

Copyright © 2020 Kristal-İş Sendikası. Tüm hakları saklıdır.