Kristal-İş Sendikası Kurumsal İnternet Sitesi, Hoşgeldiniz|Perşembe, Aralık 5, 2019
Buradasınız Home » Haberler » Avrupa’nın sosyal uçurumu: Bölgesel eşitsizlikler ve Avrupa’da ücretleri yukarıda eşitleme kampanyası
  • Bizi Sosyal Medyada İzleyin veya Yazın

Avrupa’nın sosyal uçurumu: Bölgesel eşitsizlikler ve Avrupa’da ücretleri yukarıda eşitleme kampanyası 

Industriall2-300x210
FacebookEmailPrintShare

IndustriAll Avrupa’nın 12-13 Haziran 2018 tarihlerinde, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da gerçekleştirilen Yürütme Kurulu toplantısının ilk gününde, “Avrupa’da bölgesel eşitsizlikler ve ücretleri yukarıda eşitleme kampanyası” başlıklı olağanüstü bir oturum gerçekleştirildi. (Toplantıyla ilgili bilgi için bkz: http://www.kristalis.org.tr/yeni/?p=14183).

İki güney doğu Avrupa ülkesinin -Bulgaristan ve Romanya’nın- ekonomik ve sosyal durumlarının ayrıntılı bir biçimde ele alındığı bu oturuma, Bulgaristan Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı, Soltanka Petrova ve iki Bulgar işçi sendikaları konfederasyonun başkanları, Dimitar Manolov (PODKREPA) ve Plamen Dimitrov (CITUB) da katıldılar.

Toplantı resim2

Söz konusu oturum sırasında yapılan sunumlar, Avrupa’da doğu ile batı arasında büyüyen bir ayrışmaya ışık tuttuğu gibi, Avrupa’nın kuzey ve güneyi, zengin ve yoksulları, yaşlılar ve gençleri, erkekler ve kadınları arasında da ciddi ekonomik ve sosyal dengesizliklerin ortaya çıktığını tüm açıklığıyla gözler önüne serdi.

2008 yılında patlak veren küresel ekonomik krizin başlangıcından bu yana, Avrupa’da eşitsizlikler hızla artıyor. En zengin ve en fakir insanlar arasında gelir eşitsizliği arttığı gibi, yüksek nitelikli işçiler ile güvencesiz işlerde sıkışmış olan işçiler arasındaki eşitsizlikler de büyüme eğilimi içinde.

Sosyal ve ekonomik eşitsizlik ve dengesizliklerin artıyor olması, özellikle kadınları ve gençleri olumsuz biçimde etkiliyor, onların saflarında yoksulluğu yaygınlaştırıyor ve işgücü piyasasından daha fazla dışlanmalarına neden oluyor. Ayrıca, hızla gelişen yeni teknolojilerle birlikte işgücü piyasasından dışlanan kesimlerin daha da artmasından endişe ediliyor.

Aşağıda, Bulgaristan’ın sosyal ve ekonomik durumu üzerine kapsamlı bir sunum yapan Dr Lyuben Tomev’in kullandığı slaytlardan birinin fotoğrafı yer alıyor.

Toplantı resim5

Tablonun başlığı, “Aylık ortalama ücret 2017 (Brüt, Net ve PPS olarak)”.

Tablonun Türkçe çevirisi ise şöyle:

Bulgaristan-AB kıyaslaması

PPS’nin İngilizce açılımı Purchasing Power Standards. Türkçesi Satınalma Gücü Standartları (SGS). SGS, Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki fiyat düzeyi farklılıklarını ortadan kaldırarak, satın alma gücünü eşitleyen bir değişim oranı. Bu oran ülkeler arasında gerçek anlamda bir karşılaştırma yapılmasına olanak sağlıyor. O nedenle bu tabloda asıl bakılması gereken sütun tablonun en sağında yer alan “Net (PPS)” sütunudur.

Mevcut ekonomik sistem dünya genelinde olduğu gibi Avrupa’da da aşağıya doğru bir yarış süreci yaşanmasına neden oluyor. Ülkeler arasındaki farklılıklar da artan eşitsizliklerin önemli bir boyutunu oluşturuyor.

Bu nedenle, Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) bir süredir Avrupa genelinde bir Ücret Artışı Kampanyası yürütüyor ve aynı zamanda Ücretlerin Yukarıya Doğru Eşitlenmesi (yani Avrupa’da ücret dengesinin ücretlerin düşürülerek 900 Net (PPS) düzeyinde değil, artırılarak 2500 Net (PPS) düzeyinde sağlanması) amacıyla kıta çapında bir ittifak kurma çalışmalarına da devam ediyor.

İlgili Yazı ve Haberler:

FacebookEmailPrintShare
About the author: kristal

Kristal-İş Sendikası